Δευτέρα 13 Μαΐου 2013

Μπράβο στον Ολυμπιακό!- Για 2η συνεχόμενη Πρωταθλητής Ευρώπης με 100-88

Μπράβο στον Ολυμπιακό!
Μπράβο για το πολύ καλό παιχνίδι, αλλά και για τη χαρά που έδωσε στον κόσμο.
Με κατοστάρα κατάφερε να πάρει για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά το κύπελλο γράφοντας άλλη μια μεγάλη επιτυχία για το ελληνικό μπάσκετ.
Μετά από ένα κακό ξεκίνημα(27-10), όπου κάνοντας μόνο 2 φάουλ στο 1ο δεκάλεπτο άφησε τη Ρεάλ να σουτάρει άνετα και να σκοράρει 27 πόντους, στη συνέχεια έπαιξε τη γνωστή πολύ καλή πιεστική άμυνα που ξέρει και ανεβάζοντας και την ευστοχία του κατάφερε να βάλει 90 πόντους στα άλλα 3 δεκάλεπτα και να πάρει τον τελικό.

Ο Σπανούλης που ήταν άποντος στο 1ο ημίχρονο μπήκε με πείσμα και σοβαρότητα στο 2ο και με 3 συνεχόμενα τρίποντα σε ενάμιση λεπτό έκανε αυτό που περιμενε από αυτόν ο Ολυμπιακός και στον τελικό(22π). Πολλοί καλοί όμως και ο Λο και ο Χάινς και ο Περπέρογλου αλλά και οι άλλοι που βοήθησαν σε όλα, και στο σκοράρισμα, όπως ο Σλούκας και ο Άντιτς.
Καλό κοουτσάρισμα και πάλι από τον ψύχραιμο Γ.Μπαρτζώκα που μόνο πρωτάρης δεν έδειχνε.